пʼятниця, 6 січня 2012 р.

І у Вас, і у нас все буде гаразд     В народі говорять: “Зима прийшла і празничків привела”. І дійсно. Взимку майже щодня – свято. Ось серед них найбільші: Андрія (13 грудня); Святого Миколая (19 грудня); Святвечір (6 січня); Різдво Христове (7 січня); Новий рік або свято Василя (14 січня); Водохреща (19 січня);  Масляна (останній тиждень перед Великоднім      постом).

     На перший зимовий місяць, 13 грудня, припадає свято Андрія. В ніч під Андрія хлопці мають найбільші права – єдина ніч в році, коли парубкам вибачають люди всі бешкети. Свято Миколая найбільш улюблене дітьми, бо Миколай – захисник усіх бідних і знедолених. А ще він приносить дітям подарунки.
    Шостого січня – Святвечір. Кожна господиня на Україні встає раненько, щоб приготувати на вечерю аж 12 пісних страв. На столі головною стравою являється кутя і узвар. Прикрашає стіл дідух (уквітчаний сніп жита чи пшениці). А ще цей вечір у народі носить назву – Багата Кутя. Діти в багатьох регіонах  носять вечерю: хрещеному, хрещеній, найближчим родичам. За принесену вечерю їх чекають подарунки та гостинці.
   Тиждень по коляді, напередодні Нового року – Щедрий вечір, або день преподобної Меланії.   А перший день нового року ще називають День Василя.
   Хрещення або Водохреща припадає на 19 січня. У цей день по всій Україні святять воду (хрестять маленького Ісуса Христа).  
    Тиждень перед Великоднім постом називається Масляна. Щодня жінки, молодь і діти гуляли, пригощались варениками з сиром. Набиралися сил перед довгим постом. Молодь збиралась на вечорниці і гуляла до ранку (досвітки). В останній день Масляної проводжали Зиму і зустрічали Весну. Обов’язково проводились ігри на свіжому повітрі: кидали сніжки, з “боєм” брали фортецю, побудовану з снігу або льоду тощо.
   В бібліотеці протягом місяця (18.12.2011 – 20.01.2012) діяла виставка-привітання « І у Вас, і у нас все буде гаразд».2 коментарі:

VolNa: сказав...

Щоб ви і ми щасливі були! ))

Моя мама в Киеве тоже 12 блюд готовила... А сколько она колядок знает! Всё-таки, мне кажется, в Украине бережнее к традициям относятся...

Бібліотека села Міжлісся сказав...

Дякую за привітання! Так в Україні, особливо в селах, пам'ятають і стараються підтримувати традиції краю.