середа, 22 червня 2016 р.

Сільські бібліотеки ярмаркували у Львові

22 червня 2016 року у Львові відбувся Міжрегіональний ярмарок-конференція «Сільські бібліотеки. Нові моделі обслуговування громади».
Львівська обласна універсальна наукова бібліотека гостинно запросила поярмаркувати бібліотеки чотирьох областей України. Понад 150 осіб відвідали міжрегіональний ярмарок-конференцію серед них: представники департаменту з питань культури, національностей та релігій ЛОДА, сільських рад, громадських організацій, директори районних ЦБС, працівники обласних бібліотек, завідувачі організаційно-методичних відділів центральних бібліотек ЦБС, представники сільських бібліотек-філій в т.ч. об’єднаних територіальних громад Львівської, Вінницької, Луганської, Херсонської областей.
Ярмарок-конференція була організована на трьох майданчиках: дискусійному, веб, ярмарковому.
Досвід Вінницької області презентували Вікторія Чубатюк, завідувач бібліотеки села Яришів, Валентина Никитюк, завідувач бібліотеки селища Бар, Людмила Патерок, завідувач Міжліссянською сільською бібліотекою. Їхні виступи були присвячені запровадженню нових бібліотечних послуг для сільської громади, співпраці з фермерськими господарствами, висвітленню краєзнавчої роботи на блозі бібліотеки.


На дискусійному майданчику обговорювалися питання щодо впливу процесу децентралізації на функціонування бібліотек, пошуку подолання кризових явищ, використання інноваційних форм роботи для обслуговування користувачів, запровадження надання адресних послуг різним категоріям користувачів публічних бібліотек, створення комфортного середовища.
Аналіз ситуації надала Леся Корнат, начальник відділу культурно-просвітницької роботи і навчальних закладів департаменту з питань культури, національностей та релігій ЛОДА. Вона зазначила, що лише 163 бібліотеки 12 % мають комп’ютери (з 1316 установ станом на 01.01.2016 р.) окреслила перспективи розвитку бібліотек Львівщини, які заходи вживаються для подолання кризових явищ. Наголосила на тому, що в рамках обласної програми поповнення бібліотечних фондів виділено 600 тис. грн. і вперше відбувся обласний конкурс на кращі бібліотеки області та закупівля для них комп’ютерів чи іншого технічного обладнання на суму 300 тис. грн. Зі 117 поданих на конкурс заявок було відібрано 22 бібліотеки. Переможцями конкурсу стали: центральні районні бібліотеки Городоцької, Жовківської, Кам’янка-Бузької, Мостиської РЦБС; районні бібліотеки для дітей Золочівської, Миколаївської, Самбірської, Яворівської РЦБС; бібліотека для дітей міста Доброміль Старосамбірської РЦБС; бібліотеки-філії смт Підкамінь Бродівської РЦБС, села Ракобовти Буської РЦБС, села Нагуєвичі Дрогобицької РЦБС, села Млиниська Жидачівської РЦБС, міста Бібрка Перемишлянської РЦБС, міста Пустомити Пустомитівської РЦБС, смт. Лопатин Радехівської РЦБС, села Сприня Самбірської РЦБС, сіл Нижнє Синьовидне та Либохора Сколівської РЦБС, села Карів Сокальської РЦБС, смт Дашава Стрийської РЦБС, села Ніжнє Турківської РЦБС. (Презентація за посиланням wym-1466780049688)
В презентації «Сільські бібліотеки в умовах децентралізації» Олександр Софій, президент ГО «Європейський діалог», акцентував увагу на питаннях формування та реалізації державної політики регіонального розвитку, використання коштів державного фонду регіонального розвитку регіонами України у 2015 році, основних проблемах що виникають при формуванні бюджетів об’єднаних територіальних громад та реформування публічних бібліотек Польщі. З його слів бібліотеки ще недостатньо використовують кошти різноманітних фондів для покращення матеріально-технічної бази, роблять лише поодинокі спроби. Так, надзвичайно приємною виявилася новина про те, що з ДФРР 2016 для Львівщини отримала 222,5 млн. грн. на реалізацію 80 проектів із 244 поданих на конкурс і серед них проект єдиної бібліотеки «Перша УРБАН-бібліотека в Трускавці» (бюджет проекту становить 1090,0 тис. грн.). (презентація за посиланням -wym-1466780030807)
Олена Шматько, завідувач науково-методичного відділу, координатор Регіонального тренінгового центру ЛОУНБ у своєму виступі «Діяльність методичної служби ЛОУНБ - індикатор змін в бібліотеках регіону» окреслила основні етапи запровадження ІТ технологій у бібліотеках регіону, висвітлила результати спільних проектів, дякувала партнерам РТЦ за підтримку та лобіювання інтересів бібліотек області, торкнулась питань пов’язаних з переформатуванням діяльності бібліотек області. Наголосила на тому, що з часу заснування Регіонального тренінгового центру було реалізовано 20 проектів, до яких обов’язково залучалися бібліотеки області та інших регіонів України. В рамках програми «Бібліоміст» була створена мережа сучасних бібліотек, яка охоплює 54 публічні бібліотеки, за сприяння партнерів IREX, УБА, ЛМГО «Інститут політичних технологій», ГО «Європейський діалог», «Forum Lubelskich Organizacji Pozarządowych», ГО «Польща-Схід», Центру правових та політичних досліджень «СІМ» на базі бібліотек області розпочали роботу 63 Громадські інформаційні центри надання адміністративних послуг, 4 Центри європейської інформації, на кінець 2016 року будуть діяти 5 просвітницьких майданчиків з прав людини. В рамках спільних проектів 21 бібліотекар з Львівської, Вінницької, Закарпатської, Рівненської областей пройшли навчання у центрах надання адміністративних послуг Люблінського воєводства Польщі. Регіональний тренінговий центр ЛОУНБ став методичним центром підвищення кваліфікації не лише для працівників публічних бібліотек регіону, а і для бібліотек інших систем і відомств, виконує функцію творчої лабораторії де проходять апробацію сучасні форми та методи роботи з користувачами. Дистанційне навчання в РТЦ проходили і працівники Новопсковської ЦБС Луганської області. Було створено 14 сайтів і понад 30 блогів бібліотек області. За сприяння партнерів розроблено навчальні програми для підвищення кваліфікації бібліотечних працівників та сайт для дистанційного навчання, видано серію методичних порад.
Катерина Сухоребська, завідувач відділу Львівської обласної бібліотеки для дітей провела презентацію мультимедійного додатка «Мишеняткова абетка». Цю незвичайну абетку створила команда професіоналів, які працюють в ТзОВ «Імпульсіс»: художники, музиканти, письменники і просто не байдужі та творчі люди. Це перша українська інтерактивна розвиваюча гра цієї тематики. Вона допомагає в ігровій формі запам’ятати малечі літери рідної абетки. З метою просування інтерактивної абетки бібліотека розробила програму «Літерляндія». Саме за створення навчально-ігрової бібліотечної програми «Літерландія» Львівська обласна бібліотека для дітей стала переможцем 8-ї премії EIFL Public Library Innovation Award for supporting literacy – міжнародної Програми інновацій публічних бібліотек, третя українська і перша львівська бібліотека, яка отримала цей престижний трофей та матеріальну винагороду у розмірі $1500. Тепер цим додатком зможуть користуватися діти, які відвідують сільські бібліотеки. (Презентація за посиланням - wym-1466780017526)
Другою локацією був Веб-майданчик «Інноваційні процеси в бібліотеці: шлях до вдосконалення чи збереження традицій?», де завдяки сучасним інформаційним технологіям та скап-зв’язку працівники сільських книгозбірень Львівської, Вінницької, Луганської областей мали змогу обмінятися досвідом роботи, інноваційними ідеями обслуговування своїх громад та презентували результати реалізованих проектів.
Досвід роботи Новопсковського PR-офісу сучасних бібліотек «Популяризація громади: співпраця досвід, креатив» презентувала Наталія Бахтин, завідувач бібліотеки-філії села Піски Новопсковської РЦБС Луганської області.
Львівщину представляли Світлана Коляда, завідувач бібліотеки-філії села Забужжя Сокальської РЦБС, Марія Гуз, завідувач бібліотеки-філії села Чернилява та Ольга Гера, бібліотекар І категорії бібліотеки-філії смт Шкло Яворівської РЦБС. У бібліотеках активно діють Speaking Club вивчення англійської мови в бібліотеці за участі волонтера з корпусу Миру, Громадський інформаційний центр надання адміністративних послуг, «Навчальна майстерня мистецтва рогозоплетіння», літній табір національного-патріотичного спрямування «Соколята» для дітей учасників АТО та малозабезпечених сімей.

Досвід Вінницької області презентували Вікторія Чубатюк, завідувач бібліотеки села Яришів, Валентина Никитюк, завідувач бібліотеки селища Бар, Людмила Патерок, завідувач Міжліссянською сільською бібліотекою. Їхні виступи були присвячені запровадженню нових бібліотечних послуг для сільської громади, співпраці з фермерськими господарствами, висвітленню краєзнавчої роботи на блозі бібліотеки.

Цікавими були виступи бібліотекарів та представників сільських рад Херсонщини Лариси Шаваровської, завідувача бібліотеки-філії села Новопавлівка Каланчацької ЦБС Інни Кондратюк, голови Новопавлівської сільської ради, Галини Овечки, завідувача Інгулецької сільської бібліотеки, Володимира Русінка, голови Інгулецької сільської ради. Вони розповідали про активну співпрацю між сільською радою і бібліотеками та організацію спільних заходів та конкурсів, що єднають громади.
Наприкінці зустрічі учасники висловили побажання щодо подальшої співпраці та обміну досвідом.
Львівський РТЦ висловлює щиру подяку колегам та учасникам за допомогу в організації зустрічі, зокрема представникам методичних служб Ірині Грачовій (Новопсковська РЦБС), Тетяні Марченко (Вінницька ОУНБ) та Тетяні Сватулі (Херсонська ОУНБ).

Немає коментарів: